Kako zanositi
Že od osnovne šole dalje se otroke uči, kako poteka razmnoževanje pri ljudeh pa tudi na kakšen način se neželeno nosečnost prepreči. Veliko manj, če sploh kaj, pa je govora o tem, kako si par v primeru težav pri zanositvi, lahko pomaga.
Nekateri pari se s težavo pri zanositvi nikoli ne srečajo, ne glede na to, da ne delajo ‘nič posebnega’ ali ‘drugačnega’ za to, da bi zanositev uspela. Drugi žal nimajo te sreče in morajo sami raziskovati, kaj bi bil lahko vzrok za neuspeh, ter verjetno uvesti vsaj nekatere spremembe življenjskega sloga.
Prvi nasvet kako zanositi, ki velja predvsem za ženske, je, da vsaj s prvo zanositvijo ne odlašajo predolgo, še posebej, če imajo znotraj ožje družine primere (pre)zgodnje menopavze ali kakšne bolezni rodil. Visoka leta so verjetno največji ‘sovražnik’, ki vpliva na zmožnost zanositve, saj z leti število jajčec upada, česar ženska ne more spremeniti. Pomembno pa je tudi zavedanje, da starejši kot je par, slabše kvalitete so lahko njune spolne celice, sploh če ne živita zdravo ali če že imata kakšno kronično bolezen.
Drugi nasvet bi bil, da ženska hodi na redne ginekološke preglede in na morebitne ponavljajoče težave opozori izbranega ginekologa. Problem bolezni rodil ali prirojenih stanj je, da mnogokrat traja dolgo časa da so le-te diagnosticirane, ker veliko njih nima jasnih znakov oziroma le-ti lahko nakazujejo na različne vzroke. To so na primer endometrioza, policistični jajčniki, okužbe z nekaterimi bakterijami, ki povzročajo vnetja, miomi ali maternična pregrada. Če ženska ne hodi na redne ginekološke preglede ter spremlja svoje telo in menstrualne cikle, bodo taka stanja in bolezni pozneje diagnosticirane in bodo morda že naredila kakšno škodo zaradi katerih bo zanositev zelo otežena ali v nekaterih primerih (vsaj naravna) nemogoča.
Mimo zdravega življenjskega sloga žal ne gre. Kaj konkretno pomeni zdrav življenjski slog je mnogokrat stvar posameznikove interpretacije, vsekakor pa je vsem smernicam skupno dejstvo, da je potrebno vlagati v telesno in psihično zdravje ter dobro počutje. Tu imajo moški morda mali privilegij, ker je pri njih slog predvsem pomemben v času delanja na zanositvi, medtem ko mora ženska bolj paziti tudi med nosečnostjo in vsaj v prvih mesecih po porodu. Torej, pazite na uravnoteženo prehrana brez strogih odpovedovanj, če to ni nujno iz kakšnega zdravstvenega razloga, vnos alkohola in sladkorja naj bo minimalen, vzdržujte abstinenco od tobačnih izdelkov in drog, pijte dovolj tekočine (vode), dodajajte nekatera prehranska dopolnila, predvsem cink, D vitamin, železo, C vitamin, B vitamine, holin, koencim Q10 ter folno kislino. Najbolj idealno bi bilo da oba, moški in ženska, opravita krvno analizo glede stanja vitaminov in mineralov in glede na to prilagodita dozo omenjenih vitaminov in mineralov. Ker pa v praksi to stori manjši del ljudi, je dobro vsaj jemanje multivitaminov namenjenih pripravi na nosečnost in v času nosečnosti, ki vsebujejo njihov varen odmerek.
Spanje je morda zelo podcenjeno a tako zelo nujno za reprodukcijo, ker se ponoči tvori zelo pomemben hormon melatonin, kvaliteten in dovolj dolg spanec pa omogoča tudi spočitost, regeneracijo in posledično lažje obvladovanje stresa.
Eliminacija vseh stresorjev je verjetno utopija in nima smisla, ker nas stres tudi žene naprej k napredku. Vsekakor pa se večino da obvladovati ali odstraniti in v svoje življenje vnesti več miru in stvari, ki vas veselijo in izpopolnjujejo. S tem ugodno vplivate na svoje psihično zdravje, ki je enako pomembno kot fizično. Poleg tega pa pretirana in dolgotrajna izpostavljenost stresorjem povzročijo, da se reproduktivna funkcija začasno izklopi. Naša telesa so zelo pametna in težijo k samozaščiti, zato takrat ko je ženska v preživetvenem obdobju telo veliko težje sprejme in obdrži zarodek.
Iz več razlogov je zelo dobrodošlo dovolj gibanja, s pomočjo katerega tako moški kot ženska (še posebej ona) poskrbi za ustrezno telesno težo. Če je le-ta previsoka, je to lahko vzrok za neuspešno zanositev in že izguba 10 kg je lahko odločilna, da bo v naslednjem menstrualnem ciklu prišlo do uspeha. Po drugi strani je šport zelo dober način za regulacijo in sproščanje stresa, gibanje v naravi in na svežem zraku pa napolni telo s kisikom. Tudi pri športu pa je potrebno opozoriti, naj bo še posebej ženska, pozorna na to, da ne izbira športov, ki so pretirano tekmovalni, fizično naporni ali predstavljajo potencialno nevarnost za plod, recimo da obstaja večja verjetnost za padce ali udarce.
Seveda so za zanositev potrebni redni spolni odnosi, vsaj v času okrog ovulacije, sicer pa 2 do 3x tedensko. Dobro je, če ženska pozna svoj menstrualni cikel in zna prepoznati, kdaj ovulira, za kar pa razne mobilne aplikacije niso najboljša izbira, ker dneve preračunavajo zelo generično in ne upoštevajo dejanskih telesnih znakov. Boljše je, da ženska sama spremlja in beleži dogajanje v telesu za kar so na voljo različni pristopi, na primer merjenje bazalne temperature in sluzi materničnega vratu ali uporablja urinske teste.
Torej, kako zanositvi? Spoznajta svojo štartno izhodišče, to pomeni, da ženska hodi na redne ginekološke preglede in preveri svoj AMH, moški pa opravi spermiogram. Vsaj ženska naj s prvo zanositvijo ne odlaša na čas po 35. letu, ker takrat začne možnost za naravno ali umetno oploditev veliko hitreje upadati. Krepita svoj odnos, ker imeti pogoste spolne odnose, ko se veliko prerekata in se ne razumeta, ni lahko. Imejta pozitiven odnos do tega, da vama bo uspelo zanositi in bo v nosečnosti vse teklo brez posebnosti. Žal obstaja tudi drugačen možen izid, vendar se s tem zares ni potrebno ukvarjati na zalogo in ‘za vsak slučaj’, da ne bo potem prevelikega razočaranja. Podzavest povzroča velike blokade, ki si jih ne želita in ne potrebujeta. In kot že rečeno, poskrbita in skrbita zase. Zdrav življenjski slog je tisto, kar prinaša pozitivne rezultate tekom celega življenja, toliko bolj pa takrat ko želita ustvariti novo življenje. Če se naravna zanositev, ki pripelje do zdravega otroka, ne zgodi v roku 1 leta ali pol leta, če je ženska starejša od 35 let pa nikakor ne odlašajta s pregledom pri ginekologu
Začnite pot do boljšega počutja tukaj in se dogovorite za brezplačni posvet še danes!
Sorodne vsebine:

Kaj prinaša sprejetje trenutne novele zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo?
V Sloveniji je bil leta 2000 sprejet Zakon o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo (ZZNPOB), ki ureja zdravstvene ukrepe, s katerimi se ženski in moškemu (paru) pomaga do rojstva otroka, če je potrjeno, da zaradi zdravstvenih razlogov do naravnega spočetja ne more priti.

Zakaj ne morem zanositi
Odgovorov na vprašanje, zakaj ne morem zanositi, je približno toliko kot je parov, ki si to vprašanje zastavijo. Zelo je pomembno, da se ženska posvetuje z izbranim ginekologom, če ji ni uspelo zanositi po enem letu rednih spolnih odnosov oziroma že po pol leta, če je starejša od 35 let ali ima kakšno že znano bolezen, prirojeno nepravilnost na rodilih ali imajo v družini prezgodnjo menopavzo.

Kako zanositi
Že od osnovne šole dalje se otroke uči, kako poteka razmnoževanje pri ljudeh pa tudi na kakšen način se neželeno nosečnost prepreči. Veliko manj, če sploh kaj, pa je govora o tem, kako si par v primeru težav pri zanositvi, lahko pomaga.

Policistični jajčniki in zanositev
V povezavi s policističnimi jajčniki se pojavljata dva izraza, ki se mnogokrat enačita, čeprav temu ni tako. To sta PCO (policistični jajčniki) in PCOS (sindrom policističnih jajčnikov).

Endometrioza in zanositev
Endometrioza je bolezen žensk, ki je pogosto težko in pozno diagnosticirana, povzroča številne, blago rečeno, neprijetnosti, močne bolečine, zmanjšuje kvaliteto življenja in vpliva na zmanjšano plodnost ter posledično lahko povzroča težave pri naravni zanositvi zaradi česar je potrebna umetna oploditev.

Dolgi protokol v IVF
V postopku oploditve z biomedicinsko pomočjo se lahko opravi stimulacija jajčnikov s kratkim, dolgim, kombiniranim in dvojnim protokolom, največkrat uporabljena pa sta kratek in dolgi protokol. V sledečem prispevku bom pisala o dolgem IVF protokolu, kjer že ime pove, da bosta proces priprave in stimulacija trajala dlje časa kot v kratkem protokolu.