Kako osebno rasti skozi vodeno hipnozo

V naslednjem prispevku bom pisala o tem, kako vodena hipnoza omogoča dostop do nezavednega uma in pomaga pri premagovanju omejitev ter spodbujanju osebne rasti. Razložila bom, kako prepričanja, čustva in podzavest vplivajo na naše odločitve ter kako lahko z usmerjeno hipnozo spremenimo miselne vzorce in odpravimo čustvene blokade za dosego boljših rezultatov in osebnega napredka.

 

Vodena hipnoza je orodje, s katerim terapevt lahko dostopa do nezavednega uma klienta in mu nato preko podajanja sugestij pomaga do uvajanja željenih sprememb in osebne rasti. Pa si poglejmo malo več. 

Osebna rast je izboljševanje sebe na različnih življenjskih področjih. Za nekoga bodo to spremembe življenjskih navad, za druge premagovanje strahov, za tretje napredovanje na intelektualnem ali čustvenem področju, pri četrtih bo šlo za bolj duhovno plat, pri petih za kaj čisto tretjega. Ne glede na cilj, se vsi srečujemo s podobnimi ovirami pri spreminjanju in posledično izboljševanju samega sebe in vodena hipnoza je način, kako si pri tem lahko pomagamo. 

Večino življenja preživimo na avtopilotu, ker iz dneva v dan počnemo enake stvari. Če imamo vedno iste misli, bomo vedno znova sprejemali enake odločitve, ki nas privedejo do enakega vedenja. Enako vedenje privede do enakih izkušenj in enake izkušnje privedejo do enakih čustev. In vedno enaka čustva so vzrok enakih misli. Če so misli vsak dan enake, so tudi odločitve enake, nespremenjene današnje odločitve pa vplivajo na nespremenjeno vedenje jutri in to povzroča doživljanje enakih izkušenj v prihodnosti. Vse to je udobno in ne zahteva veliko napora, hkrati pa pomeni, da v bistvu ves čas živimo v preteklosti in se ne spreminjamo. Na tak način sicer imamo občutek, da smo mi, vendar naša osebnost ostaja enaka. Če želimo ustvariti drugačno prihodnost in osebno rasti, se moramo najprej odločiti za spremembo, nato preučiti svoje misli in jih spremeniti. Ozavestiti je potrebno nezavedno vedenje, ki nam ne služi potem pa sprejeti nove odločitve, nova dejanja in tako ustvariti nove izkušnje. 

Nekje v tridesetih letih so naši možgani organizirani v zelo omejen vzorec avtomatičnih programov, čemur pravimo identiteta. Približno 95 % uma predstavlja podzavestni um in približno 5 % zavestni. Podzavestni um so samodejne veščine, navade, asociativni spomin, čustveni odzivi, pogojni odzivi, rutinske misli in občutki. Sem shranjujemo implicitni  oziroma nedeklerativni spomin, ki se aktivira, ko tolikokrat ponovimo neko stvar, da se ne zavedamo več, kako to počnemo, izvira pa iz čustev povezanih z neko izkušnjo. Na drugi strani zavestni um predstavljajo logično mišljenje, sklepanje, ustvarjalne veščine, torej naša svobodna volja. Sem shranjujemo eksplicitni oziroma deklerativni spomin, to so pridobljeno znanje in izkušnje. Ločeni del zavestnega uma je analitični um. Če je močan, oseba zelo ocenjuje, procesira, načrtuje in vrednoti, primerja, je kritična, se ne preda in ne zaupa. Njegova naloga je tudi, da nas spravi k pameti, ko je to potrebno. Analitični um dela za nas, ko smo umirjeni. Takrat nam daje smiselne odgovore, pomaga izbirati med možnostmi, lažje se nečesa novega naučimo, premislimo, ali bomo nečemu verjeli in tako dalje. Varuje nas, da se kar najbolje znajdemo in preživimo. Kadar nismo v ravnovesju zaradi stresnih hormonov pa analitični um postane pretirano vzdražen in dela proti nam. Oklepa se znanega, neznano pa presoja kot potencialno nevarno. Bolj kot je analitični um okrepljen, manj smo dovzetni za nove možnosti, saj čas nevarnosti ni čas za tuhtanje in sprejemanje novih možnost.  

Ko se pojavi določeno čustvo ali občutek se odprejo vrata podzavestnega uma. Ker so misli jezik možganov, občutki pa jezik telesa, takoj ko zaznamo določen občutek, aktiviramo povezavo na ravni telo-um. Tiste misli, ki na nas vplivajo na nezavedni ravni, so tiste, ki jih sprejemamo in verjamemo vanje. Hkrati pa smo manj dovzetni za vse misli, ki se ne ujemajo popolnoma z določenim občutkom. Nove misli, ki odsevajo neznano možnost, v nas ne vzbujajo ustreznih občutkov. Torej, če bi spremenili svoje občutke, bi lahko postali bolj dovzetni za novo misel, torej za spremembo.  

Da bi se možgani lahko odzivali na novo, je potrebno začeti razmišljati zunaj okvirjev. To pa zahteva velik napor, saj je potrebno začeti sprejemati drugačne odločitve kot smo jih do zdaj, kar nam marsikdaj povzroča nelagodje, saj imamo občutek, da se oddaljujemo od sebe. Zavestno vemo, da je neka sprememba dobra ali morda nujna, vendar nas ves čas nekaj omejuje. 5 % zavestnega uma se bojuje s 95 % podzavestnega, torej je precej logično, kdo zmaguje.  

Vodena hipnoza je usmerjena na ‘delo s podzavestnim umom’, torej odklepa potencial tistih 95 %. Je stanje ali proces fokusirane pozornosti, povečane sugestibilnosti in intenzivne mentalne absorpcije, pri katerem posameznik doživi povečano odzivnost na sugestije. Tekom tega procesa lahko posameznik doživlja različne spremembe v percepciji, čustvovanju, mišljenju ali vedenju, ki so posledica teh namernih sugestij. Nismo pa vsi enako dojemljivi za sugestije. Nekateri ljudje namreč ne morejo sprejeti zamisli o boljšem življenju. Dojemljivost je namreč skupek treh razumskih dejavnikov, in sicer sprejemanja, prepričanja in predaje, ključen pa je tudi čustveni dejavnik. Bolj ko sprejemate, verjamete in se predate temu s čimer želite spremeniti svoje notranje stanje, boljše rezultate lahko dosežete. Mnogi si lahko predstavljajo boljši rezultat a ga ne morejo sprejeti na čustveni ravni.  

Sugestije delujejo, ko je analitični um utišan, kar omogoča zavesti, da komunicira s podzavestnim umom. Telesna in umska utrujenost lahko pomagata utišati analitični um in odpreti vrata podzavestnemu, to pa poveča sugestibilnost. Večja kot je ovira med zavestnim in podzavestnim umom, manj ste sugestibilni. Če je meja tanka, človek naravno sprejema, verjame in se preda izidu, ker ne analizira in razpravlja preveč, da bi prišel stvari do dna.  

Z vodeno hipnozo bo terapevt najprej vzpostavil globoko sproščeno telesno in umsko stanje, nato pa preko podajanja sugestij klientu pomagal izkoristiti čim več tistih 95 % nezavednega uma, zato bo spreminjanje miselnih vzorcev, prepričanj in čustvenih blokad, lažje in hitrejše. Novo zamisel sicer lahko sprejmete zgolj z zavestnim umom, a če globoko v sebi ne verjamete, da je nekaj mogoče, je vaše prepričanje le intelektualni proces, kar pa navadno ni dovolj za spremembo in posledično osebno rast. Boljši dostop kot imate do podzavestnega uma, večji je lahko napredek. 

(deloma povzeto po Placebo ste vi, dr. Joe Dispenza) 

Če si želite preizkusiti vodeno hipnozo kot orodje za osebno rast, bom vesela vašega sporočila.

Začnite pot do boljšega počutja tukaj in se dogovorite za brezplačni posvet še danes!

Sorodne vsebine:

Pomoč pri zanositvi

Pomoč pri zanositvi

Pomoč pri zanositvi V naslednjem prispevku bom pisala o tem, kako celostno pristopiti k izboljšanju možnosti za zanositev z vključitvijo zdravega življenjskega sloga, prehranskih dopolnil

Preberi več »
avtogeni trening za spanje

Avtogeni trening za spanje

Avtogeni trening za spanje V naslednjem prispevku bom pisala o tem, kako vključiti avtogeni trening v svojo dnevno rutino za izboljšanje kakovosti spanja in obvladovanje

Preberi več »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *