Pomoč pri zanositvi

V naslednjem prispevku bom pisala o tem, kako celostno pristopiti k izboljšanju možnosti za zanositev z vključitvijo zdravega življenjskega sloga, prehranskih dopolnil ter psihološke podpore za obvladovanje stresa in ohranjanje pozitivne naravnanosti.

Že tekom odraščanja pa vse do konca rodne dobe žensk se veliko govori o preprečevanju zanositve. Glede na to, da vse več parov potrebuje pomoč pri zanositvi, pa bi bilo zelo smiselno, da se opozarja tudi na dejstvo, da do spočetja in zdrave nosečnosti žal ne pride vedno hitro in da postati starš marsikdaj ni tako zelo samoumevno. V naslednjem članku pišem o pristopih in pregledih, ki so parom lahko v pomoč pri zanositvi.

Ko se par odloči, da želita postati starša, verjetno v to ne bosta šla z mislijo, da bo šlo nekaj narobe ampak bosta morda le malo spremenila življenjski slog in imela nezaščitene spolne odnose. Če se v prvih mesecih še nič ne zgodi, tudi ni potrebno prižgati alarma, je pa to morda znak, da začneta vsaj razmišljati o pristopih in metodah, s pomočjo katerih si bosta povečala možnosti za naravno zanositev.

Pomoč pri zanositvi par lahko poišče pri naravni zanositvi ali pri umetni oploditvi. Seveda veljajo določena ‘pravila’, ki veljajo za oba primera in ki jih v želji po zanositvi težko ignoriramo. Morda se sliši nenavadno, vendar se je v zadnjih letih začelo dogajati, da so pari, ki jim rata spočeti zdravega otroka, nosečnost pa se ne konča s splavom, vedno redkejši. Statistika nikakor ni razlog za paniko, saj naravno spočetje še vedno prevladuje, nam pa kaže na novo realnost, v kateri pomoč pri zanositvi nikakor ni izjema.

Kako prepoznati plodne dni in povečati možnosti za zanositev?

Lahko bi rekli, da je vsaka ženska večino časa neplodna, saj večji del svojega cikla ne more zanositi. Kateri so tisti dnevi, ko je plodna pa lahko precej zanesljivo ugotovi sama, na primer z natančnim spremljanjem in opazovanjem svojih plodnih dni. Glavni indikator za to je videz in občutek sluzi na področju zunanjega spolovila, ki jo pod vplivom hormonov jajčnika izloča maternični vrat. Na podlagi vzorcev te sluzi ženska lahko prepozna, ali je določene dni plodna ali ne, velja pa to le v primeru, ko ne uporablja hormonske kontracepcije. Metoda, ki stoji za tem, se imenuje Billingsova metoda. Če se bolj zanašate na konkretnejše meritve, lahko uporabljate tudi ovulacijske teste, vendar si vsaj v prvih mesecih vzemite več dni za spremljanje, saj ovulacija pri vas morda nastopi malo prej kot v povprečju. Tukaj je pomembno dodati, da spremljanje plodnih dni zgolj s katero od aplikacij na telefonu ni najbolj zanesljivo, ker gre v tem primeru le za avtomatično preračunavanje brez upoštevanj dejanskih telesnih znakov.

Kako preiskave in pregledi pomagajo pri odkrivanju težav z zanositvijo?

Neinvaziven, vendar zanesljiv način odkrivanja morebitnih težav pri zanositvi so tudi laboratorijske preiskave krvne slike in hormonov. Pri ženskah se najpogosteje pregleda FSH (folikel stimulirajoči hormon), LH (luteinizirajoči hormon), PRL (prolaktin), TSH (hormon ščitnice) in antimuellerjev hormon, lahko pa tudi E2 (estradiol), vitamin D in progesteron. Pri obeh partnerjih se lahko naredi tudi test za spolno prenosljive bolezni.

Zaželeno je, da vsaka ženska redno hodi na ginekološke preglede, kjer izbrani osebni ginekolog vsaj občasno naredi tudi UZ pregled rodil. Najpozneje v času, ko si želi zanositi ali še posebej, če ne zanosi v enem letu, je smiselno zaprositi za bolj natančen pregled, s katerim se ugotovi, ali so morebitni problem spremembe na maternici (miomi, prirojene nepravilnosti maternice, adenomioza), na jajčnikih (ciste, endometriomi, dermoidi, policistični jajčniki) ali v maternični votlini (polipi, miomi, pregrade, spremenjeni jajcevodi). Če se ugotovi kakšna nepravilnost, navadno sledi zdravljenje ali operacija.

Semensko analizo in pregled pri andrologu opravi moški. Če se ugotovi težave na njegovi strani, se jih večinoma ne zdravi in le izjemoma operira. Največkrat se moškemu predlaga čim bolj zdrav življenjski slog in/ali napotitev na umetno oploditev.

Pomoč pri zanositvi, še posebej naravni, je v bistvu bolj orientirana na stran žensk, saj pri njih obstaja več možnosti pomoči pri zanositvi. V kolikor vse preiskave kažejo na to, da ‘običajna’ pomoč ne bo dovolj, bodisi zaradi znanega ali neznanega razloga, se paru ponudi umetna oploditev, ki jo seveda iz osebnih razlogov lahko zavrneta in poskušata še naprej zanositi po naravni poti.

Ne glede na to, na kateri točki oziroma v kateri fazi sta bodoča starša, je dobro, da skrbita za čim bolj zdrav življenjski slog. Le-ta vključuje:

  • primerno in zdravo prehrano ter po potrebi dodajanje vitaminskih dodatkov,
  • izogibanje hormonskim motilcem,
  • čim manj alkohola in abstinenco od nikotina, določenih zdravil in seveda prepovedanih drog,
  • dovolj gibanja, ki poleg ugodnega vpliva na obvladovanje stresa pomaga tudi do primerne telesne teže,
  • zadovoljstvo s sabo, dobri odnosi s partnerjem ter
  • zaupanje v dober izid in pripravljenost na morebitne spremembe.

 

Glede na to, da se kaže trend rasti težav ob zanositvi, je v zadnjih letih zelo naraslo število različnih strokovnjakov, ki nudijo pomoč pri zanositvi, tako naravni kot umetni. Sama sem mnenja, da je najboljša kombinacija medicine (torej redni pregledi, ustrezna terapija, morda operativni poseg, prehranska dopolnila) in komplementarne oblike pomoči v obliki svetovalcev, terapevtov in coachev. Kaj oziroma kdo bo najbolj zaslužen za nosečnost je odvisno od posameznega primera in je žal nemogoče napovedati najboljši univerzalni recept.

Če ste že vključeni v postopek umetne oploditve, in bi si kot pomoč pri zanositvi želeli podpore coacha, bom vesela vašega sporočila in morebitnega sodelovanja.

Začnite pot do boljšega počutja tukaj in se dogovorite za brezplačni posvet še danes!

Sorodne vsebine:

Pomoč pri zanositvi

Pomoč pri zanositvi

Pomoč pri zanositvi V naslednjem prispevku bom pisala o tem, kako celostno pristopiti k izboljšanju možnosti za zanositev z vključitvijo zdravega življenjskega sloga, prehranskih dopolnil

Preberi več »
avtogeni trening za spanje

Avtogeni trening za spanje

Avtogeni trening za spanje V naslednjem prispevku bom pisala o tem, kako vključiti avtogeni trening v svojo dnevno rutino za izboljšanje kakovosti spanja in obvladovanje

Preberi več »

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *