Hipnoza

Odkrijte moč nezavednega uma in svoj skriti potencial s pomočjo hipnoze. Več si lahko preberete tukaj.

Hipnoza: Sprostitev, osebna rast in pozitivne spremembe

Hipnoza je mnogo več kot le dobra sprostitve, je namreč zelo močno orodje za doseganje velikih sprememb in osebnega napredka. Naslednji blog vas popelje v svet hipnoterapije, kjer pojasnim nekaj dejstev in zmot o tem kaj hipnoza in trans sta in kaj ne. Raziskali bomo kako hipnoza deluje, njene terapevtske koristi in kako lahko pomaga posameznikom doseči višjo stopnjo osebne sreče in zadovoljstva. Kljub pogostim zmotnim predstavam o hipnozi, ki izhajajo iz zabavne industrije, se ta metoda v resnici osredotoča na globoko sprostitev in osebnostno rast posameznika. Osredotočila se bom torej na demistifikacijo hipnoze, ter razložila njen terapevtski potencial na dobrobit posameznika. Želim vam ponuditi vpogled v to, kako hipnoza deluje in razbiti morebitne predsodke ali strahove, ki jih imate o njej.

Kaj sta hipnoza in trans?

Hipnoza je orodje za doseganje raznovrstnih sprememb na osebnem področju in se jo lahko uporablja pri terapevtskem delu. Medicinska hipnoza se osredotoča tudi na odpravo bolečin ali kakšnih drugih težav vezanih na zdravje posameznika. Zaradi specifike jo izvajajo osebe z medicinsko izobrazbo, čeprav je postopek lahko popolnoma enak katerikoli drugi hipnozi, katere cilj ni vezan na fizično zdravje oziroma bolečine.

Trans je naravno stanje, ko oseba ‘odplava’ v svoj notranji svet in se vsem nam dogaja vsakodnevno, večkrat v dnevu in čisto spontano. V transu nastopi usmerjena pozornost samo na tisto, kar je v tistem trenutku pomembno. Ko na primer poglobljeno berete nek članek, ste v transu. V hipnozi pa želimo tak trans namensko vzpostaviti, saj nam tako stanje omogoča, da stopimo v stik s svojim nezavednim. Pri hipnozi in transu gre pravzaprav za isto stvar in v praksi marsikdaj pride do enakovredne uporabe obeh terminov.

Besedo hipnoza je skoval James Braid v 19. stoletju, sicer pa izhaja iz grške besede Hypnos, to je bilo ime grškega boga spanja in tudi grška beseda za spanje. Prav tako Hypno v stari grščini pomeni pod, spodaj ali dol. Osebno mi je zelo všeč definicija, ki jo je podal Richard Bendler, ki pravi, da hipnoza ni proces jemanja nadzora ampak je proces dajanja nadzora ljudem samim. AMA (American Medical Association) hipnozo opiše kot trenutno stanje spremenjene pozornosti, v okviru katerega lahko spontano ali kot odziv na besedne vzpodbude (sugestije), nastopijo različni pojavi (pozitivne spremembe).

Demistifikacija hipnoze in transa

Stanje transa je naravni pojav, v katerem ljudje lahko govorijo in se premikajo in ni škodljivo za zdravje. V njem lahko nastopajo pozitivne spremembe, ki so za zdravje koristne, ker zmanjšujejo stres in neugodje. Trans lahko nastopi pri vsaki komunikaciji, ne zgolj med procesom hipnoze.

Pri hipnotični intervenciji se opremo na vire, ki jih ima oseba v svojem nezavednem umu v izobilju. Terapevt torej ne bo vsiljeval klientu svojega pogleda in mišljenja, ampak bo osebi pomagal izkoristiti tisto kar je že v njej sami. Ravno tako klient med procesom ali po njem ne bo kršil svojih osebnih vrednot in naredil nečesa kar je v nasprotju z njimi. Seveda obstaja verjetnost manipulacije in negativnega vplivanja vendar je to možno tudi izven hipnotične intervencije in gre za vprašanje etike, tako kot tudi drugje.

Pri transu gre za proces, ki je lahko pri nekomu daljši pri drugemu krajši, intenzivnost je lahko različna glede na številne okoliščine, vanj pa lahko vstopi vsak, saj je, kot že rečeno, to popolnoma naravno stanje vsakega od nas. Kako učinkovita bo hipnoza (torej namensko vzpostavljanje transa) je odvisno predvsem od spretnosti terapevta v vodenju procesa in podajanju sugestij ter od dobrega stika s klientom.

Klient lahko vedno sam začne in prekine trans. Naloga terapevta je, da med terapijo klientu poda ustrezne varnostne sugestije, s čimer klient dobi dodatno zaupanje v proces in s tem poveča dober rezultat. Ne bo torej ostal ujet v nekem stanju.

Hipnoza v praksi

Hipnoza je proces, ki poteka v kontroliranem in varnem okolju pod vodstvom usposobljenega hipnoterapevta. Seansa se začne s pogovorom, kjer klient in terapevt raziščeta in natančno opredelita kaj so izzivi, s katerimi se klient srečuje ter določita cilje in opredelita pričakovanja glede terapije. Lahko tudi skupaj določita sugestije, ki jih klient želi ponotranjiti tekom hipnoze. Ta začetni del pomaga vzpostaviti zaupanje, razumevanje in dober stik med klientom in terapevtom.

Hipnoza se začne z vodenim sproščanjem. Hipnoterapevt bo uporabil različne načine, da vas pripelje v stanje globoke sproščenosti in povečane osredotočenosti, s čimer se poveča dostop do vašega nezavednega uma, kjer je se nahaja vaš skriti potencial. To lahko vključuje umirjeno govorjenje, dihalne vaje, štetje, zmedo, vizualizacijo mirnega in prijetnega okolja kot sta plaža ali gozd in še marsikaj drugega. Ko dosežete sproščeno stanje, ste bolj dovzetni za sugestije, ki so usmerjene na spremembe vedenja oz. počutja. Zato je pomembno, da terapevtu zaupate in se prepustite njegovemu vodenju. Podlaga za dobro sprejemanje in ponotranjenje sugestij je globoka umirjenost, ker takrat damo nezavednemu priložnost za spremembe. Razumsko nam je lahko popolnoma jasno, kaj je potrebno narediti in kako a nas naš podzavesti del z nekim varnostnim razlogom omejuje. Le-tega terapevt ne sme kar preslišati ampak mora z varnostno sugestijo klientu dati vedeti, da lahko naredi spremembo. Torej, dobro zaupanje, globoka sprostitev in pravilne sugestije, dajo dober rezultat.

Uvodnemu sproščanju sledijo v naprej individualno pripravljene sugestije, ki vas spodbujajo k sprejemanju pozitivnih sprememb v vašem življenju. Izjema so generične v naprej pripravljene hipnoze, dostopne na primer na internetu, na temo recimo hujšanja ali opustitve kajenja in podobno. Po končani hipnotični seansi vas terapevt nežno pripelje nazaj v ta trenutek. Sledila bo še razprava o izkušnji, naslednjih korakih in o morebitnih ponovnih seansah. Cilj je, da se klient po terapiji počuti pomirjenega, osveženega in opolnomočenega z novimi pogledi in strategijami za soočanje z izzivi.

Avtogeni trening in hipnoza

Avtogeni trening in hipnoza sta pravzaprav trdno povezana. Dr. Johannes Heinrich Schultz je bil nemški nevrolog in psihiater, ki je pri svojem terapevtskem delu uporabljal hipnozo. Na podlagi pričevanj svojih pacientov je ugotovil, da se pri njih med terapijo pojavljajo določeni prijetni telesni občutki, kar je bil temelj za oblikovanje nove tehnike, ki jo je poimenoval avtogeni trening. Njegov cilj je bil paciente naučiti samosproščanja, pri čemer si pomagajo s ponavljanjem določenih gesel (namesto sugestij), ki jih privedejo do globoke sprostitve tako kot pri hipnozi. Načeloma se avtogeni trening tukaj ustavi, lahko pa si vadeči izbere še kakšno sugestijo (geslo) vezano na reševanje določenega izziva, ki si jo v mislih ponavlja po zaključku sproščanja, saj je takrat njegova podzavest bolj dovzetna za sugestije. V kolikor se torej oseba nauči izvajanja avtogenega treninga, je to dobra podlaga za hitrejše sproščanje na začetku hipnoze.

Komu vse lahko hipnoza koristi?

Hipnoza je izjemno prilagodljiva metoda, ki lahko koristi širokemu krogu ljudi, ne glede na starost, spol ali življenjske okoliščine. Kot prilagodljiva imam v mislih, da obstajajo različni načini izvedbe, saj niso vse hipnoze oblikovane na enak način. Poleg tega se vključene sugestije lahko oblikujejo individualno glede na potrebe posameznika. Dobra, čeprav malo strašljiva plat hipnoze je, da so njeni učinki še zelo neraziskani, vendar to govori v njen prid. Čeprav težko ali celo nemogoče znanstveno in medicinsko dokazano, obstaja ogromno primerov pozitivnih sprememb z uporabo hipnoterapije. Zanašamo se torej na pričevanja oseb, ki so s pomočjo hipnoze dosegli velike spremembe.

Hipnoza se lahko uporablja za širok spekter težav, vključno z zmanjševanjem stresa, anksioznosti, fobij in bolečin (medicinska hipnoza), za zmanjševanje slabih navad in vzpostavljanje novih boljših, izboljšanje samopodobe in še veliko več. Skupno vsem tem primerom je, da se ljudje s pomočjo hipnoze poglobijo v svoje nezavedno, se soočijo s svojimi notranjimi ovirami in najdejo nove poti za njihovo premagovanje. Ključ do uspeha hipnoze je vzpostavitev zaupanja med klientom in terapevtom, kjer terapevt deluje kot vodnik, ki pomaga klientu odkriti in izkoristiti notranje vire za pozitivne spremembe ter seveda želja posameznika in zaupanje v koristi hipnoze. Spremembo doseže posameznik sam s terapevtovo pomočjo.

Hipnoterapija zagotavlja varno in podporno okolje, kjer lahko posamezniki delajo na osebnem razvoju in dosegajo svoje cilje. Kontaktirajte me še danes za brezplačni posvet!

Sorodne vsebine:

Hipnoza

Odkrijte moč nezavednega uma s hipnoza terapijo. Zmanjšajte stres in izboljšajte svoje mentalno stanje. Preberite si več tukaj!

Preberi več »